Whatsapp x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız

Marmaris'de Mavi tur ile kendinizi Hayatın Mavisine bırakın!

Marmaris, Akdeniz kıyısında yer alan bir liman kenti olup yat kiralamak için en uygun yerdir.

Türkiye’nin güneybatısında Muğla iline bağlı olan Marmaris, yılın 12 ayı yeşil ve mavinin her tonunu görebileceğiniz cennetten bir köşe gibidir. Uzun sahil şeridi, çok sayıdaki koyları, doğal limanı, antik kentleri ve doğal yerleri arasında Mavi tur imkânlarını değerlendirebilirsiniz.

Su sporları, dalış, antik kentleri ziyaret etme gibi etkinlikleri kapsayan tur, Marmaris’in cennet görünümünün içinde yer almayı sağlamaktadır.

Muğla’ya özgü kalın ve yüksek çam ormanları, geniş yapraklı çınar ağaçları sadece Marmaris’e özgü yönlerdir. Bozburun ve Fethiye Körfezi; korunaklı demirleme alanları, koyları ve adaları ile bir yatçı cennetini andırıyor. 

Batıya doğru gittiğinizde Dalyan Deltası ile yelken tatili için ideal güzergâhlar sizi karşılayacak. Ege’de Sünger Avcılığı Merkezi de yine bu güzergâh üzerinde görebileceğiniz güzelliklerden biridir.

Türkiye’nin en seçkin yatçılık merkezlerinden biri olan Datça Körfezi, tekneleri karşılayan en güzel noktalardan biridir. Mavi deniz, dağlar, çam ve peyzaj çizimler, dükkânlar, kafeler, restoranlar ve tarihi dar sokakları tatilin farklı bir boyutuna ulaşmanızı sağlayacaktır.

Devamı

Marmaris için kiralanabilir ( 84 Tekne )

Marmaris: Ulaşım Bilgileri

Fethiye Havalimanı’na 90 km. uzaklıkta yer alan Marmaris’e en yakın havalimanı burasıdır. Avrupa’nın dört bir yanından ve Türkiye’nin birçok ilinden yolcu uçakları Marmaris’e ulaşmak için Dalaman Havalimanı’nı tercih etmektedirler. Anadolu’nun Ege sahil şeridini keşfetmek isteyen gezginler, uçak yolculuğundan sonra otobüs ile yolculuk yaparak Marmaris’e kolaylıkla ulaşabilirler.

Yine farklı bir alternatif olarak Dalaman Havalimanı’nı da kullanabilirsiniz. Charter uçuşların Nisan-Mayıs ayları ve Ekim-Kasım ayları arasında en yoğun şekilde gerçekleştirilmektedir. Kasım-Nisan ayları arasında ise daha seyrek şekilde uçuşlar yapılmaktadır.

Marmaris’e ulaşım için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem de İstanbul’a gelmek olacaktır. Buradan aktarmalı olarak Fethiye Havalimanı’na ulaşabilir, havalimanından özel transfer ya da otobüslerle Marmaris’e ulaşabilirsiniz. Ayrıca alternatif olarak İzmir ve Antalya Havalimanlarını da kullanarak aktarmalı olarak Marmaris’e ulaşabilirsiniz.

En Yakın Havalimanları sırasıyla şu şekildedir;

Dalaman Havalimanı: 90 km.

Bodrum Havalimanı: 130 km.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı: 245 km.

Fethiye Havalimanı: 125 km.

Antalya Havalimanı: 330 km.

Marmaris: Tarihi

MÖ 12000'lere kadar uzanan bir geçmişe sahip olan Marmaris, farklı dönemlerde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir yerleşim yeridir.

Yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında; Mısır, Asur, İon, Pers, Makedon, Suriye, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin kalıntılarına rastlanılmıştır. Beldibi'nin kuzeydoğu yamaçlarında Asartepe’de Fiskos kalıntıları görülebilmektedir.

MÖ 546 Bölgede Pers egemenliği ve MÖ 334 Büyük İskender’in kurduğu Makedon Krallığı tarafından Karya bölgesi ele alınmıştır. Büyük İskender’in ölümünden sonra Karya bölgesi, Bergama krallığının egemenliğine girse de, Fiskos Mısır/Rodos İmparatorluğu´nun Güneybatı Anadolu´daki en önemli liman kenti oluyor.

Farklı dönemlerde uzun dönemler boyunca farklı medeniyetlerin egemenliği altında kalan Marmaris, son olarak Türklerin egemenliği altına girmiştir. 

Marmaris: İklim Bilgileri

Marmaris, kıyı bölgesinde yer aldığı için yazları sıcak ve nemli geçmektedir. Kış ayları ise yağmurlu geçip tipik bir Akdeniz iklimine sahiptir. Temmuz ve Ağustos aylarında sıcak hava dalgaları sırasında sıcaklık 46 dereceye kadar ulaşmaktadır. Bu nedenle turistler daha çok sonbaharda (Eylül-Ekim) aylarında bölgeyi tercih ederler. 

Marmaris: Hangi Sezon Gidilir

Türkiye’nin kıyı bölgeleri, yaz ayları boyunca yoğun talep görürler.

Marmaris de tatil bölgelerinin en seçkinlerinden biri olmasından dolayı bu yoğunluğa tanıklık eder. Tatil beldesinde en güzel zamanlar, Temmuz sonu ve Eylül ayının başları arasında yapılmaktadır. Temmuz ve Ağustos aylarında gündüzler uzun ve sıcak geceleri ise ılıktır. Trekking yapmak isteyenler, Mayıs ve Ekim aylarını tercih edebilirler. 

Tekne önerisi ister misiniz?